Projekt BIM4D dejavno podpira in se usklajuje z načeli CEN/TC 350 – Trajnost gradbenih del, ki zagotavlja standardizirane metodologije za ocenjevanje okoljske, družbene in ekonomske učinkovitosti gradbenih dejavnosti v njihovem življenjskem ciklu. Z osredotočanjem na fazo C1 – dekonstrukcijo – BIM4D spodbuja razumevanje in uporabo informacijskega modeliranja gradnje (BIM) v trajnostnih praksah ob koncu življenjske dobe (EOL).
Zakaj je C1 – dekonstrukcija pomembna
Faza C1 standardov CEN/TC 350 poudarja strukturirane postopke dekonstrukcije, ki omogočajo:
- učinkovita predelava materialov za zmanjšanje količine odpadkov in spodbujanje praks krožnega gospodarstva.
- natančno ravnanje z nevarnimi snovmi za zaščito zdravja in okolja.
- trajnostne ocene, ki so v skladu z življenjskim ciklom in cilji razogljičenja.
Ker dekonstrukcija predstavlja prehod iz življenjskega cikla stavbe v ponovno uporabo ali odstranitev materiala, je ključnega pomena za doseganje načel krožnega gospodarstva, določenih v evropskih strategijah.
Vloga BIM4D pri napredku C1 – dekonstrukcija
BIM4D izboljšuje vključevanje orodij BIM in delovnih postopkov v procese dekonstrukcije z:
- Zagotavljanje 6 specializiranih modulov usposabljanja, ki delavce in strokovnjake opremijo z znanjem, potrebnim za izvajanje trajnostne dekonstrukcije v skladu s standardom CEN/TC 350.
- Spodbujanje digitaliziranega načrtovanja in izvajanja, ki zagotavlja učinkovito ločevanje materialov in okoljsko učinkovitost.
- Podpiranje analize življenjskega cikla (LCA) in trajnostnih ocen, kot so opredeljene v standardu EN 15804 in sorodnih standardih.
Razširitev razumevanja in sprejetja BIM
Cilj projekta BIM4D je razširiti razumevanje in uporabo BIM za dekonstrukcijo s poudarkom na:
- Izboljšanje pregledov pred rušenjem za odkrivanje materialov, ki jih je mogoče reciklirati, in nevarnih snovi.
- Prikaz najboljših praks za integracijo BIM z metodologijami CEN/TC 350.
- vključevanje zainteresiranih strani iz vseh sektorjev gradbeništva in rušenja, da bi zagotovili skupno in učinkovito izvajanje.
Na poti k trajnostni prihodnosti
Z uskladitvijo s standardi CEN/TC 350 BIM4D zagotavlja, da njegova orodja in metodologije ne podpirajo le skladnosti, temveč tudi prispevajo k ustvarjanju bolj trajnostne gradbene industrije. Projekt omogoča delavcem, izobraževalcem in oblikovalcem politik, da sprejmejo napredna orodja BIM, ter spodbuja prehod na okoljsko odgovorne in z viri učinkovite prakse v fazi dekonstrukcije – C1.